תפריט נגישות

טוראי שמואל אילני ז"ל

שמואל אילני
בן 20 בנפלו
בן רבקה ובנימין
נולד בכפר פינס
בכ"ו באדר תש"ז, 17/3/1947
התגורר בכפר פינס
שרת בנח''ל, חיל השריון, חטיבת הצנחנים
יחידה: חט' 55, חט' 55, גד' 101
התגייס ב-יולי 1965
נפל בעת מילוי תפקידו
בא' בחשוון תשכ"ח, 3/11/1967
מקום נפילה: ניר עציון
באזור חיפה,כרמל וגליל מערבי
מקום קבורה: כפר-פינס
הותיר: הורים ואחים

קורות חיים

בן בנימין ורבקה, נולד ביום כ"ו באדר תש"ז (18.3.1947) בכפר פינס להוריו החקלאים. שם למד בבית-הספר היסודי ולאחר מכן ב"ישיבה'" התיכונית בכפר הרא"ה. הוא היה תלמיד מצטיין בחריפות מוחו והיה אהוב על כל חבריו. השתייך ל"בני עקיבא" והיה חבר באירגון הגרעין להתיישבות חקלאית מושבית.

לקראת סיום שנות הלימודים בכפר הרא"ה התלבט שמואל קשות בבעיות לקראת עתידו. הוא היה אידיאליסט טהור ורצה להמשיך בדרך התנועה אשר בה חונך, אף כי מאידך גיסא רצה ללמוד עוד שנה ב"ישיבה" גבוהה כדי להיות יהודי אמיתי הנושא בגאון ובהבנה את הרעיון של תורה ועבודה. לבסוף החליט שיצא לגרעין, אלא שהוא לא הלך לגרעין קיים כי אם הקים את הגרעין בעצמו, זה אמנם חייב אותו להזניח את הלימודים אבל הוא ידע לקראת מה הוא חותר - לקראת בניין חיים בריאים, חיי תורה ועבודה. הוא הקים גרעין אשר לו נתן את כל לבו ואת כל שעות הפנאי והמנוחה שלו.

עם כל רצונו לחזור למושב לצד הוריו, לעזור להם במשקם ולהקל עליהם במעמסת העבודה, הוא שאף להשלים את השכלתו באחד מן המוסדות להשכלה גבוהה. הרפואה משכה אותו כי בה ניתנה לו האפשרות לתת ביטוי לאחת מתכונותיו, מתן עזרה לזולת.

גויס לצה"ל ביולי 1965 והתנדב לנח"ל מוצנח, הוא השתתף בשחרור העיר העתיקה וזכה להתפלל לפני הכותל המערבי בכ"ח באייר תשכ"ז, כפי שהוא רשם לזכרון בסידור התפילה שלו. בתום הקרבות חזר לגרעינו והשתלב שוב בעבודה, עד שבא ראש חודש מרחשון תשכ"ח (3.11.1967), כאשר התהפך הטרקטור בשעת מילוי תפקידו, וכך מצא את מותו על האדמה אשר כה אהב.

הובא למנוחת עולמים בבית הקברות בכפר פינס. ב"שלושים" לנפלו הוציא כפר פינס דפים לזכרו. במלאת שנה לנפלו יצאה לאור חוברת על-ידי ידידיו בשם "שמואליק". בחוברת ההנצחה לזכר עשרת בני מושבי "הפועל המזרחי", שהוציאה מזכירות איגוד המושבים "אשי ישראל", הוקדשו כמה עמודים לו ולזכרו.

בניית אתרים: